SİRK HAYVANLARI İŞKENCE GÖRÜYOR

Hiç sirke gittiniz mi, gitmek için fırsat mı kolluyorsunuz ya da çocuğunu bir kereliğine de olsa götürmek isteyen ebeveynlerden misiniz bilmiyorum fakat sirk hayvanlarının nasıl işkenceler sonucu o sahneye çıkıp yüzümüzü güldürmeyi başardıklarını biliyorum.

 

Hayvanların doğasında,evcil edinilenlerin dışında insana itaat çok da rastlanır bir durum değildir. Onlar kendi doğalarında mutludurlar ve istedikleri gibi davranmayı severler. Biz insanlar arasında da buna saygı duymayanlarımız var.

Niyetim sirk çalışanlarını yermek ya da aşağılamak değil,eğitmeye çalıştıkları hayvanlara neler yaptıklarını gözler önüne sermektir. Eğer bu konu hakkında daha önce bilgi edinme imkanı yakalayamamışsanız sizleri bu gerçeklerle yüzleştirmektir.

 

Perde açılıyor.. Rengarenk elbisesiyle akrobasi hareketleri yapan birisi bizleri selamlıyor. Peşinden hayvanlar geliyor ve çemberden atlıyorlar, hareketler yapılıyorlar, ağzımızı bir karış açıkta bırakan davranışlarda bulunuyorlar. Bir elimizde iştahla yediğimiz abur cubur bir elimizde telefon bu olayı kayda alıyoruz. Gösteri bitince ayakta alkışlıyor,eve gidene kadar bugünü konuşuyoruz.
Şimdi zamanı geri biraz geri alalım..

 

Yaşam alanından zorla alıkoyulan hayvanlar meydana getirtiliyor. Bazı hareketler öğretilmeye çalışılıyor öğrenemiyorlar. Mesela eğitmen fillere dans etmeyi öğretene kadar çıldırıyor. Bir müzik açıp ortaya bir ateş yakıyor. Getiriyor filleri ateşin üzerine. Ayakları yandıkça hızlıca ayaklarını indirip kaldırıyorlar. Arkadan çalan müzik akıllarına işliyor. Her o müzik çaldığında yoksa bile ayaklarının altında ateş varmış gibi hareket ediyorlar. Başka bir hayvan getiriyorlar,elektrikli kırbaçla vura vura bir şeyler öğretiyorlar. Hayvan artık hangi yapamadığı harekette kırbaçın vücuduna ineceğini bildiği için oradan oraya sıçrayıp duruyor.Bizim bile kolay kolay giyemeyeceğimiz patenleri giydirip kaydırmaya çalışıyorlar. Ağızlık takıyorlar, nefes alamıyorlar. Nefes alamadıkça homurtu çıkarıyorlar, şarkı söylediklerine inandırılıyorlar. Uslansınlar diye aç bırakılıyorlar gibi gibi..
Bizler onların tutsaklığından,korkularından, yuvadan kopartılışlarının acısından,gördükleri işkencelerden habersiz büyük bir heyecanla bilet alıyor,yerlerimize kuruluyoruz. Kahkahalarla izliyoruz.
Hşşşşt neyse sessiz olun, perde açılıyor..

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bu yazılara da bakın yazı ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.