Sanat Etkinliklerinin Faydaları Nelerdir?

Pek çok anne ve baba çocuklarının bilimsel eğitimlerine özen gösterirken, sanatsal eğitimlerine pek önem göstermeyebiliyorlar. Ama sanatsal eğitimlerin ikinci plana atılması çocukların üzerinde fayda sağlamayacaktır. Hatta farklı alanlarda doğuştan beceri ve yeteneğe sahip olan pek çok çocuk, yetenekleri dahilinde eğitim alamadıkları için kaybolmaktadır. Bu nedenle okul öncesi dönemden itibaren çocuklar mutlaka sanatsal eğitimlere yönlendirilmelidir. Bu sayede çocuklardaki yetenekler ortaya daha kolay çıkacaktır. Üstelik sanatsal eğitimlerin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri sadece bunlarla da sınırlı değildir.

 

Bu nedenle okul döneminde sanat etkinliklerinin faydaları nelerdir? Yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Okul Döneminde Sanat Etkinliklerinin Faydaları Nelerdir?

Sanat Etkinliklerinin Faydaları Nelerdir?

Çocuklar üzerinde sanat etkinliklerinin faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Bu nedenle ailelerin çocuklarını yönlendirmesi ve desteklemesi uzman eğitimciler tarafından en çok tavsiye edilen konuların başında gelir. Sanat etkilerinin öğrencilere faydaları ise;

  • Çocuklarda motor becerilerinin ilerlemesine yardımcı olur.

Sanat etkinliklerinde çocuklara boyama gibi çeşitli etkinlikler yaptırılır. Ayrıca sadece boyama değil, müzik atleti kullanma gibi çeşitli eğitimler verilir. Dolayısı ile boyamada kullanılan fırçalar ve müzik aletleri, çocuklarda motor gelişimine katkı sağlayacaktır.

  • Okul döneminde yapılan sanat etkinlikleri dil gelişimine katkı sağlar.

Özellikle toplu şekilde yapılan sanat etkinlikleri çocukların birbiri ile  iletişim kurmasına yardımcı olur. Çocuklar sanat etkinlikleri yaparken yeni kelimeler öğrenir ve kelimeleri daha doğru telaffuz etmeye başlarlar. Bu nedenle başta okul öncesi denemde ve ilköğretim dönemlerinde mutlaka sanat etkinliklerine bolca yer verilmesi gerekir. Bazı çocukların edebiyata olan yatkınlığı fazladır. Bu tür çocukların yeni şiirler ve hikayeler üretmesine destek olmanız ve bu alanda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmanız tavsiye edilir.

Sanatsal etkinlikler karar verme yeteneğini güçlendirir

Yapılan sanatsal etkinlikler, çocuklarda karar verme yetisinin gelişimini sağlar. Örneğin, resim yapan bir çocuk, resminde kullanacağı rengi seçerken aslında karar verme yeteneğini geliştirir. Bu da çocukların ilerleyen yaşlarında daha net ve daha mantıklı kararlar almalarına yardımcı olur. Bu sayede çocuklar hayatları boyunca daha doğru karar alma özeliği kazanacaklardır.

  • Sanat etkinlikleri çocuklarda görsel öğreneme ve mekansal becerilerin gelişmesini sağlar.

Çeşitli sanat etkinlikleri çocuklarda görsel öğrenme becerisini artıracaktır. Özellikle killerden yapılan etkinlikler, oyma sanatı ve resim sanatları çocuklarda bakarak öğrenmeyi destekler. Bu nedenle görsel öğrenme sadece okuyarak öğrenme ya da dinleyerek öğrenmeden daha fazla etki gösterecektir.

  • Çocuklarda yenilikçi ve üretici yanlarının ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Sanat etkinlikleri sayesinde çocuklar durmadan yeni ürünler üretmeye başlar. Bu da hayal dünyalarının gelişmesine ve sürekli olarak üretimin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Özelikle renk uyumu ve desenlerin birbiri ile ahengi çocuklarda hayal dünyalarının daha fazla gelişmesine yardımcı olur. Çocuklar ilerleyen yaşlarında ise farklı problemlere, üretkenlikleri sayesinde daha hızlı çözümler üretmeyi başaracaklardır.

  • Sanat etkinlikleri kültürel farkındalıkların ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Sanatın, insan üzerindeki etkisi hiç kuşkusuz tartışılamayacak kadar özeldir. Aynı dili bilmeyen hatta aynı kültürde olmayan insanlar bile aynı sanat eserleri üzerinde buluşabiliyor. Yani sanat, esasen farklı kültürlerin bir araya gelmesine yardımcı olur. Bu da çocuklarda kültürel oluşumların oraya  çıkmasına ve farklı kültürlerin merak edilmesine neden olur. Bu sayede çocuklar kendi kabuklarından çıkıp, dünyayı gözlemlemeye başlar.

 

Aynı zamanda farklı sanat etkinlikleri, çocukların birbiri ile kaynaşmasına ve birbirlerini anlamasına yardımcı olacaktır. Çocuklar konuşmadan da sanat etkinlileri sayesinde karşısındaki kişilerin ne demek istediklerini anlayabilirler.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Okul Döneminde Sanat Etkinliklerinin Faydaları Nelerdir? Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.