Ortaöğretim Öğrencileri İstedikleri Okullarda Sınava Girebilecek.

Ortaöğretim öğrencileri pandemi sebebiyle yüz yüze  sınav olamamışlardı.  Ortaöğretim Kurumlarında İkinci Dönem Yüz Yüze Eğitim ve Diğer Uygulamalar  adlı bir yazı ile sorunu çözmüş gözüküyor.

“İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde, KKTC dâhil bulundukları yerleşim yerlerindeki öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması hâlinde aynı program uygulayan resmî ve özel okullarda sınavlara girebileceklerdir. “

 

Denilmekte. yani isteyen öğrenci kendi okul türünde yüz yüze sınav olabilecek, okul türü yoksa yakınlarda aynı programı uygulayan okullarda da yüzyüze sınava girebilecek.

Değerli müdürlerim, Malumunuz 1. dönem yapılamayan sınavlara dair takvim ve yapılması gereken işlemelerle ilgili hususlar 12.02.2021 tarihli ve “Ortaöğretim Kurumlarında İkinci Dönem Yüz Yüze Eğitim ve Diğer Uygulamalar” konulu yazımızla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmişti.

 

İkamet adresinin bulunduğu il ve ve ilçelerde sınava girmek isteyen öğrencilerle ilgili olarak yukarıda belirtilen resmi yazının 10. maddesinde “İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde, KKTC dâhil bulundukları yerleşim yerlerindeki öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması hâlinde aynı program uygulayan resmî ve özel okullarda sınavlara girebileceklerdir. ” hükmü yer almaktadır.

 

Bu hüküm olmasına rağmen bugün bazı illerdeki veli ve öğrencilerimizden okullara başvurmalarını rağmen olumsuz geri dönüş aldıklarına dair çok sayıda olumsuz dönütler bakanlığımıza ulaşmaktadır.

 

Yapılan uygulamada en önemli amaç en az hareketlilikle öğrencilerin sınavlarının tamamlanmasının sağlanmasıdır.

Bu bağlamda okul idarelerimize konunun hassasiyetinin tekrar hatırlatılması ve sınavların uygulanması hususunda salgın sürecinin zorlukları da dikkate alınarak gerekli kolaylığın sağlanması hususunda gerekli uyarıların yapılması gerekmektedir.

Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bu yazılara da bakın yazı ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.