Mine SOTA- Ne Haliniz Varsa Gülün Kitap Özeti

Gülmeye hazır mısınız? Pekala, o zaman başlayalım. Kitabımızın ismi ilginç bir kere. ‘Ne Haliniz Varsa Gülün’ Sonra kapağı açtık. İçindekiler. Şey, pardon bizim kitap biraz değişiktir de. O bizim kitapta ‘İçimdekiler’ olarak geçiyor. Mine SOTA- Ne Haliniz Varsa Gülün Kitap Tanıtımı  

 

Kitapta ciddi anlamda gülme krizine girdiğim yerler oldu. Bölüm başlıkları bile gülmeyi tetikliyor. ‘Köşeleri döndüm nokta kom, Genelde kültürlüyümdür yarışması, De hele şunun Türkçesini, Kurban bayramınız butlu olsun’ gibisi ve daha niceleri bulunmakta içinde. Ee tabi bu başlıkların bir de içine girip o komik dünyayı keşfetmek lazım.  

 

Kitabın komik anlatımı çok güzel. Ancak güzel olan bir şey daha var. Ne mi? Okurken olayların bazılarına dikkat ederseniz günlük sorunları ele alıyor. Güzel olan şey şu ki, sizi güldürüyor ve aynı zamanda sizinle vatandaşın sorunlarını tartışıyor. Ve bu tartışma işlemini o denli etkili yapıyor ki, ‘Vay canına! Ben bu yönünü düşünmemiştim’ dedirtebiliyor. Bence bu gayet güzel bir özellik.  

 

Ve arka kapak. Zaten tanıtım bültenini okuyunca almamanız imkansız hale dönüşüyor. Tamburizade Tırlettin Efendi’yi tanıyor muyuz? Hayır mı? Yok ben de tanımıyorum da onda sordum. Nereden çıktığını merak ediyorsanız eğer kitabı alıp tanıtım bültenini okumalısınız.  

 

Güldürürken düşündüren bir özelliğe sahip. İşte ruh halim dediğiniz yerden mi istersiniz, artık gülmeyi bırakıp saçma sapan sesler çıkarmak mı istersiniz, gülmekten ağlamayı mı istersiniz. Hepsi var. Cidden var. Maşallah, bir insan her insanın halinden anlamış. Hayır, hayır ben her insan olmuyorum tabi ki. Öylesine özel bir gücüm yok. Sadece etrafımdan aldığım tepkiler sonucu vardığım bir kanı.  

 

Kapak tasarımından bahsetmezsem günaha girerim. Kapakta, gülmekten dişi fırlayan sevgili dedemiz, komik olan bölümü pörtlek gözle bekleyen arkadaşımız, komik olan yeri henüz yeni bulmuş okuyucu kardeşimiz ve gülmenin etkisi yeni yeni geçmeye başlamış üç tane insancığımız mevcut. Komik olduğunu bu kadar belli etmişler.  

 

Gerçekten okurken eğlendiğim bir kitap. Olaylar çok güzel bir üslupla geçirilmiş. Kitabı okurken yayının adı aklıma geldi ve buna bir anlam yükledim. Yayın da üstü kapalı ‘anı yaşa’ denmiş. Ve ben de bu düşünceye uydum anı yaşadım.

Kitabı okurken sizler de denemelisiniz. Acayip iyi geliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bu yazılara da bakın yazı ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.