Kitap Yıkama Makinesi Varmış

Evet,gençler yeni bir haber ile karşınızdayım. Bildiğiniz üzere günümüzde her şeyin makinesi var. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi falan filan. Bu makinelere bir de kitap yıkama makinesi girmiş durumda.

Girişimci Çağla Acar, ortaklarıyla birlikte yaptığı ilk kitap yıkama makinesini satışa sundu.  

 

Kitap Yıkama Makinesi Gerçekten İşe Yarar mı?

 

Özellikle eski kitapların üzerinde oluşan tozlanma ve bakterilere karşı yüzde 100 oranında temizleme olduğu yetkili enstitüler tarafından kanıtlandı. Book Shower kitabı okumadan önce veya sonra 1-2 dakika içerisinde sterilize edebiliyor. Bu işlemi tek tuşla hallediyor. Ayrıca bu işlem sayesinde sadece kapak değil iç sayfaları da temizleniyor.

 

Çağla Acar, book showerın çalışma sisteminin su ile ya da temizlik maddesiyle olmadığını, sterilizasyonun mikrop kırıcı mor ötesi ışınlarla yapıldığını belirtiyor. Kitabın iç sayfalarının temizliği de mor ötesi ışınlar sayesinde oluyor. Ayrıca makine, ne kitaba ne de insana zarar verecek bir madde içermiyor.  

 

Aslında book shower en çokta Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaradı diyebiliriz. Zaten en çok alıcısı da Kültür ve Turizm Bakanlığı oldu. Bakanlık kütüphaneler için birçok book shower aldı.   Hedefinde ise Türkiye’de bulunan bin yüz on iki kütüphanenin hepsini bu makine ile donatmak var. Bakanlık bu makinenin en büyük avantajının tarihi kitapları korumak olduğunu belirtiyor.  

 

Böyle bir projenin başlatılması özellikle yüz yılı aşkın kitaplar için çok iyi oldu. Kitapların, mantarlardan, virüslerden korunması için birebir. Ayrıca bu proje sayesinde kitapların göze daha cazip gelebileceğini düşünüyorum.   Her yerde kullanılabilecek olan bu makinenin kütüphaneler için çok daha uygun olduğu kanısındayım. Sonuç olarak her yönüyle güzel. Düşünene de yapana da büyük teşekkür etmek lazım.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.