Çocuklarda Utangaçlık Problemi İçin Ne Yapmalı?

Çocuklarda aşırı utangaçlık  duygusunu nasıl yenebiliriz?

Utandığı ortamlara biraz daha önceden gidip, ya da daha sık gidip alıştırmak gerekiyor. Genelde yeni bir ortama girdiklerinde, tanımadıkları insanların karşısına çıktıklarında, çoğunlukla yetişkinlerin olduğu fazla çocuk olmayan

ortamlarda ve performans sergilemeleri gerektiğinde utanıyorlar.

 

   

 

Bunları aşmak için çocuklarınızı daha sık yeni ortamlara sokmanız, daha çok yabancılarla bağlantı kurmanız ve daha fazla aktivite sergilemeye teşvik etmeniz gerekiyor. Tabi ki hep yanında olmanız da.  

 

Çocuklarda şiddetli utanma davranışı çözümleri

 

   

 

İyi olduğu alanı bulun(keşfedin) o konuda üretim/ faaliyet yapmasını sağlayın, ardından destekleyin ve yüreklendirin. İyi olduğu alanda davranış sergilediğinde utanmadığını göreceksiniz. Mesela bir müzik aletini e bir şekilde çalmaya başlayınca artık rahat tavırlar sergiler…   Ayrıca insanlar yabancısı olduğu ortamlarda, yerlerde ve kişilerin arasında utanır. Sıkça sosyal hayatta onunla birlikte yer alın. Örneğin her hafta sonu şehir tiyatrosu çocuk oyunlarına bilet alıp götürün. Alıştığı ve bildiği ortamda bir süre sonra rahat davranmaya başlayacaktır. Müzelere, parklara, çocuk aktivitelerine katılın. Israr etmeyin, kendiliğinden olacaktır, bırakın onu kontrol etmeyi. Kendiliğinden olacaktır, ancak bir süre ilgi alaka, plan program, destek yapmanız gerekiyor.  

 

Çocuğa bu konuyla ilgili sorular sorulabilir, onu anladığımızı ona değer verdiğimizi onu ciddiye aldığımızı ona hissettirebiliriz. Onunla utangaçlığı hakkında uzun uzun konuşabiliriz, ve kendisini bu konuda ifade etmesini sağlayabiliriz. Diğer tüm yapılacaklar bence bundan sonra gelmeli diye düşünüyorum. Çünkü çocuk (yahut yetişkin bir insan da olabilir bu) sorunuyla yüzleşip bunu anlamlandıramazsa bunu zihninde hep bir travma olarak taşımaya devam edecektir.  

 

Kişiliğin temel özellikleri küçük yaşlarda oturuyor, bu durum aşırı ise uzman desteği almalısınız. En çok dikkat etmeniz gereken şey sosyalleşmeye aşırı zorlama yaparsanız durumu daha kötü hale getirebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bu yazılara da bakın yazı ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.