Çocuklar Teknolojiyi Nasıl Kullanılmalıdır?

İçinde bulunduğumuz çağ artık teknoloji çağı olduğu için çocukları teknolojiden uzak tutmak mümkün değildir. Zaten çocukları teknolojiden uzak tutma ta çok mantıklı değildir. Çünkü çocukların da içinde bulunduğumuz çağa ayak uydurmayı öğrenmesi gerekir. Dolayısı ile çocuklarda ölçülü ve denetimli bir şekilde teknoloji kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

 

Yaşanan pandemi sürecinde çocukların sokağa çıkma kısıtlaması nedeni ile ve eğitimin artık online olarak yapılması nedeni  her anlamda teknoloji çocukların yaşamının bir parçası olmuştur. Ancak çocuklar teknolojiyi kullanırken ailelerin de mutlaka bilinçli ve tedbirli olması gerekmektedir. Aksi halde çocuklar üzeride istenmeyen psikolojik ve ahlaki çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Aileler için çocuklar teknolojiyi nasıl kullanmalıdır? Sorusunun yanıtını bu yazımızda derledik…

 

Yaşa  Göre Teknoloji Kullanımı

Öncelikle her yaş için teknoloji alışkanlıkları ve teknoloji kullanım miktarı aynı olmaz. Bu nedenle ilk olarak yaşa göre teknoloji kullanımı konusuna dikkat etmeniz gerekir.

 

0 – 2 yaş gurubu için teknoloji kullanımı: uzmanlara göre 0 – 2 yaş aralığındaki çocukların kesinlikle teknolojiden uzak durması gerekir.

 

2 – 5 yaş arası çocuklarda teknoloji kullanımı: bu yaş gurubundaki çocuklar bilinçsizce teknoloji kullanımı yapabilirler. Bu nedenle 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklara kontrollü olarak teknoloji verilmelidir. Ayrıca bu dönemdeki çocuklara çok fazla çizgi film izletmek veya telefon gibi teknolojiler vermek beyin gelişimleri açısından hiç doğru olmayacaktır.

 

İlköğretim dönemindeki çocuklar için teknoloji kullanımı;

 

normal şartlarda ilköğretim düzeyindeki çocukların teknolojiyi sadece 1,5 saat kullanması önerilir. Ama pandemi sürecinde olduğumuz için çocuklar eğitimlerini online olarak aldıkları için bu süreye uyum sağlamak mümkün olmayacaktır. Ama çocuklar derslerini bitirdikten sonra onların günlük stresini azaltmak ve teknolojiden uzak tutmak için evde çeşitli etkinlikler yapabilirsiniz. Bu sayede ilköğretim dönemindeki çocuklar teknolojiyi daha az kullanmaya başlayacaktır.

Çocuklar Teknolojiyi Nasıl Kullanılmalıdır?

Okul Öncesi Dönemde Teknoloji Kullanımı

 

Okul öncesi dönemde teknoloji kullanımı; Sürekli evde vakit geçirmek zorunda olan çocuklar için teknoloji adeta bir oyun arkadaşı olmuştur. Bu durum her ne kadar çocukları etkilese de dışarıya çıkamayan çocuklar teknolojik cihazlara yönelmektedir.  Bu gibi durumlarda ise aileler teknoloji kısıtlaması yaparak, çocuklarına farklı oyunlar öğretebilir.

 

Özellikle evde oynanabilecek pek çok farklı oyunlar mevcuttur. Bu oyunlar sayesinde çocuklarınızın hem günlük stresini azaltabilir hem de teknolojik cihazlardan uzak tutabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınıza teknoloji kullanımı yapacaksanız, mutlaka eğitici ve öğretici oyunları vermeniz gerekir. Bu konuda trt  çocuğun oyun uygulamalarını indirebilirsiniz. Ayrıca  TÜBİTAK destekli olan MENTALUP oyununu oynamalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuklar hem daha keyifli vakitler geçirebilir hem de teknolojinin verdiği zararlı etkileri en aza indirebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çocuklar Teknolojiyi Nasıl Kullanılmalıdır? Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.