Çocuğunuz İçin Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir?

Eğitim ve öğretimin ilk adımlarından biri ana okullarıdır. Çünkü anaokulu çağındaki çocuklar ne kadar iyi eğitim alırlarsa ilerideki akademik yaşantılarında başarılı olma şansları daha yüksek olacaktır. Bu bilinçle hareket eden velilerin her zaman aklılarına takılan soruların başından Çocuğunuz için doğru anaokulu nasıl seçilir? Sorusu gelmektedir.

 

Öncelikle çocuğunuza hayal gücü katabilecek, onların sadece fiziksel gelişimleri ile ilgilenen değil, aynı zamanda da beyin gelişimleri ile de yakından ilgilenecek ve sosyal anlamda gelişmelerini sağlayacak ana okulları tercih edilmesi gerekmektedir. Öte yandan sizinle her daim iletişimde olacak ve her zaman çocukları diğer yıllardaki yaşantılarına adapte edebilecek ana okulları seçilmelidir.

 

Bu doğrultuda en doğru anaokulu seçimi nasıl olmalı? Sorusunun yanıtını sizler için derledik. Yazımızı sonuna kadar okuyarak, çocuğunuzun eğitim yaşantısına sağlam adımlarla başlamasını sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuz İçin Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir?

Anaokulundaki Eğitim Kadrosunun Tam Donanımlı Olması Gerekir

 

Çocuğunuz için bir anaokulu seçecekseniz, ilk etapta eğitim kadrosunun tam ve ne kadar donanımlı olduğunu incelemeniz gerekir.

 

Bu doğrultuda;

  • Çocuğunuza okul öncesi eğitimler verecek olan öğretmenlerin, okul öncesi alanında eğitim alıp, almadığına bakmanız gerekmektedir. Çünkü anaokullarındaki amaç sadece çocuğun fiziksel bakımını üstlenmek değil, çocuklara eğitim anlamında değer katmasını sağlamaktır.
  • Öğretmenlerin işlerini ne kadar sevip sevmediğini gözlemeniz faydalı olacaktır. Çünkü tüm gün çocukla vakit geçirmek yorucu bir işlemdir.
  • Çocuğunuza her anlamda rehberli edecek öğretmenlerin uzun süredir aynı kurumda çalışıyor olması önemli bir detaydır.
  • Öğretmenlerin çocuk eğitimindeki psikolojik olgunluğa sahip olup, olmadığını incelemeniz gerekir.
  • Eğitim anlamında yaptıkları etkinliklere bakmanız gerekir. Örneğin çocukların derslerinin yanında, çocuklara sanatsal anlamda ne kattıklarına da dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
  • Okul müdürünün, eğitimine de dikkat etmeniz gerekir. Sadece ticari kaygılar güden kreş ve anaokullarından uzak durmanız tavsiye edilir.

Anaokullarının Çocukların Fiziksel Gelişimlerine Uygun Olması

 

Anaokulunun tuvaletleri, masa ve sandalyeleri, çocukların oyun alanları ve  dolap gibi detaylarının çocukların boylarına göre dizayn edilmiş olması gerekir. Ayrıca çocukların  ara ara dışarıda temiz hava almaları da gerekmektedir. Dolayısı ile anaokulu seçerken mutlaka bahçesinin olup, olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Okulda Düzenlenen Etkiliklere Bakın

Anaokullarının amacı çocukları ilkokula hazırlamak ve yaşamları boyunca öz  güveni yüksek bireyler yetiştirmektir. Bunun için de okullarda yapılan etkinlikler hem çocuğun üretme kabiliyetini artırır hem de öz güvenlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Dolayısı ile

 

Anaokullarında çocuklara etkinlikler yaptırılmalıdır. Bu etkinlikler ise artık materyallerden, piyona çalma etkinliği veya renkli kağıtlardan yapılmalıdır. Yani sadece resim gibi sıradan etkinlikler yerine çocuğun üretkenliğini he hayal gücünü artıran etkinlikler yapılmalıdır.

 

Sosyal faaliyetlerin olması gerekir. Özellikle çevre bilinci ve insan bilincinin çocuklara anaokulu döneminde mutlaka aşılanması gerekir. Bu nedenle çocuklarınıza anaokulu seçmeden önce bu konulara da dikkat etmeniz gerekir.

 

Deneyler ve fen alanından etkinliklerin yapılması gerekir. Çocukların daha ileriki eğitim yıllarına daha iyi hazırlanabilmeleri için mutlaka anaokulu döneminde iyi bir eğitim almaları gerekmektedir. Özellikle fen gibi dersler için eğitici aynı zamanda eğlendirici deneylerin yapıldığından emin olmanız gerekir. Bu sayede çocuklarınız görüp, deneyerek öğrenme sürecine daha iyi adapte olacaktır.

 

En önemli konu ise çocukların okuldaki mutluluklarıdır. Çünkü okulda mutlu olan çocuklar her zaman derslerde ve eğitim alanlarında daha başarılı olacaklardır. Ayrıca anaokulunda mutlu olan çocukların sosyal yaşamlarında daha pozitif ve daha enerjik oldukları gözlemlenmiştir. Dolayısı ile anaokulu döneminde okul seçimi son derece önemlidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çocuğunuz İçin Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir? Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.