Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabilirim?

Kitap okumanın faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Ama ülkemizde kitap okuma oranları olması gerektiğinden daha azdır. Bunun genel nedeninden biri ise çocukluk çağlarından, çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılmamasıdır. Ama kitap okuma alışkanlığı çok küçük yaşlardan itibaren çocuklara aşılanacak olursa, çocuklar hem eğitim hayatları boyunca hem de sosyal yaşamalarında daha mutlu ve daha başarılı bireyler olarak toplumda yerlerini alabilirler. Dolayısı ile anne ve babaları mutlaka çocuklarına kitap okuma alışkanlıklarını kazandırmaları gerekmektedir. Çocuğa kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabilirim sorusunun yanıtı ise yazımızın devamında. Siz de yazımızı sonuna kadar okuyarak, çocuklarınıza kitap okuma alışkanlıkları kazandırabilirsiniz.

Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabilirim

Çocuklarınıza Küçük Yaşlarından İtibaren Kitap Okuyun.

Eğer çocuğunuzun ileride kitap okuma alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız, her fırsatta ona kitap okumalısınız. Özellikle konuşmaya yeni geçen bebekler için daha fazla kitap okumanız tavsiye edilir. Bu sayede çocuğunuz hem daha kolay konuşma sürecine girecektir hem de ileride kitap okuma alışkanlığı kazanacaktır.

 • Çocuğunuza iyi bir rol model olun.

Çocuklar ailelerinin aynası gibidir. Bu nedenle çocuğunuzu bir eğitime yönlendirmek istediğinizde ona sürekli ne yapması gerektiğini söylemek yerine yapmasını istediklerini başta kendiniz yapmalısınız. Eğer çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, o halde çocuklarınızla beraber, kitap okumalı ve onlarla beraber, bu süreci geçirmeniz önerilir.

 • Çocuklarınızın seveceği türden kitaplar seçmeye özen göstermeniz gerekir.

Çocukların seveceği türden kitaplar seçerseniz, bu sayede çocuklar diğer tür kitaplara da merak duymaya başlar bu nedenle ilk olarak çocuğunuzu tanımanız ve bu yönde onun seveceği kitaplar seçmeniz gerekir.

 • Kitap okuma saatleri edinin.

Çocuğunuzla beraber kendinize de bir kitap okuma saati edinmeniz önerilir. Günün beli saatlerinde tüm işlerinizi bir kenara bırakıp, çocuğunuz ile kitap okuyabilirsiniz. Bu sayede kitap okuma rutini çocuğunuzda oluşacak ve çocuklar kitapları artık severek okumaya başlayacaktır.

 • Eğer çocuğunuz kitap okumak istemiyorsa onu zorlamayın.

Çocukların büyük kısmı kitaplara karşı ön yargılı olabiliyor. Bu nedenle pek çok çocuk kitap okumak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda çocuklara kitap okumayı dayatmak yerine, onun dikkatini kitaba çekmeye çalışın. Örneğin kitabı alıp, sesli bir şekilde okumaya başlayabilirsiniz. Daha sonra kitabı okumayı yarıda bırakın. Çocuk kitabı merak edip kendi okumaya devam edecektir.

Kitap Okumayan Çocuğa Ne Yapılır?

Aslında kitap okuma alışkanlığı kazandırmak oldukça kolaydır. Ama anne ve babalar çocuklarına kitap okuma alışkanlıklarını çok küçük yaşlarda vermeye başlamalıdır. Kitap okumayan çocuğa ne yapılmalı? Sorusunun yanıtı ise;

 • Çocuğunuzla kitaptaki konuları tiyatroya çevirin. Örneğin, bir masalı çocuğunuza okuyun ve aha sonra kitaptaki karakterleri beraber canlandırıp, oyuna çevirin. Bu sayede çocuklar severek kitap okumaya başlayacaktır.
 • Kitapta geçen olayları resme dökmesini söyleyin. Kitaptan bir paragraf siz okuyun ve oradaki olayları bir kağıda çizin. Daha sonraki paragrafı çocuğunuza okutun ve ondan da kitaptaki olayların resmini çizmesini söyleyin. Bu hem zihin geliştiren bir oyun olacaktır hem de çocuklara harika bir şekilde kitap okuma alışkanlığı kazandıracaktır. Özellikle okumaya yeni geçen çocukların okuma alışkanlığı kazanması için harika yöntemlerden biri olacaktır.
 • Her yerde kitap okuyun. Sadece evinizde değil, yolculuk yaparken, sıra beklerken, parka ya da bahçede kitap okuyabilirsiniz. Bu durum çocuğun dikkatini çekeceği için kitap okuma alışkanlığı da kazandıracaktır.
 • Çocuğunuzun okuduğu kitabı merak edin. Çocuğunuz kitap okuduğunda onun kitaptaki olayları anlatmasına izin verin. Ve kitabın diğer bölümlerini de merak ettiğinizi belirtin. Bu sayede çocuğunuz kitap okuma alışkanlığı kazanacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Çocuğa Kitap Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabilirim Bu yazıya yorum yazın.

  Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.