Çanakkale Şehitlerini Saygı ve Minnetle Anıyoruz

1915-1916 yılları,yer Gelibolu Yarımadası..

Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri deniz ve kara muharebeleri yaptı. İtilaf Devletleri’nin amacı Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u alıp İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul’u zaptetmekti.  

 

Çanakkale’ de  Şehit Düşenlere Saygı ve Minnetle..

Bunun için Almanya’nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakmanın mantıklı olduğunu düşündüler.

Bu amaç doğrultusunda İttifak Devletlerini zayıflatmak amacı ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuştur ve geri çekilmek zorunda kaldılar.

Bu çatışmalar sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar verdi.

 

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya’nın Rusya’ya savaş ilan ettiği 2 Ağustos 1914’te Almanya ile bir ittifak antlaşması imzaladı.Bu antlaşmanın anlamı imparatorluğun eninde sonunda Almanya’nın ana gücünü oluşturduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa girdiğidir.

Enver Paşa’nın fiilen savaşa girmeyi ertelemesi için iki sebebi vardı. Bunlar seferberliğin ve Çanakkale Boğazı savunmasının tamamlanmamasıdır.

 

Ancak bu sırada da Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürdü. Bu baskılar, Akdeniz’de İngiliz donanması önünden çekilen Goeben ve Breslau savaş gemilerinin İstanbul’a gelişiyle oldu bittiye getirildi. Daha sonra Osmanlı Donanması’na bağlı bir grup gemiyle Karadeniz’e açıldı.

 

27 Ekim 1914’te Rus limanlarını bombalayınca Rusya,Osmanlı İmparatorluğu’na savaş ilan etti.Birleşik Krallık Donanma Bakanı Winston Churchill,Eylül 1914’te Çanakkale Boğazı’nın donanmayla geçilerek İstanbul’un işgalini öngören bir planı Başbakan Herbert Asquith’e verdi. Plan, bazı evrelerden geçirilerek uygulamaya kondu.

 

Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz’a geniş çaplı saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı ve en güçlü saldırı 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu.   Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçmek zorunda kalındı.

Deniz harekatıyla İstanbul’a ulaşamayacaklarını anlayınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı’ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek planını gündeme getirdiler. Bu plan çerçevesinde hazırlanan İngiliz ve Fransız kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası’nın güneyinde beş noktada karaya çıkarıldı.

 

İngiliz ve Fransız çıkarma kuvvetleri Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılar. Ama Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası’nı işgalde başarılı olamadılar.

 

Bunun üzerine sahildeki kuvvetler takviye edilmek için Arıburnu’nun kuzeyinde Suvla Koyu’na 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle bir üçüncü çıkarma yapıldı.Fakat 9 Ağustos’ta Kurmay Albay Mustafa Kemal’in 1.Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabildi.   Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe–Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirip bu hattaki Anzak birliklerini de geri attı.

 

İngiliz ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamadı. Tüm bu gelişmelerden sonra İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etti.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Saygıyla Anıyoruz

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bu yazılara da bakın yazı ile ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.