Bursluluk Sınavı Başvurusu

Bursluluk sınavı başvurusu; Ülkemizde öğrencilerin daha rahat şartlar altında öğrenim görebilmeleri adına yapılan sınavlardan biri de bursluluk sınavıdır. Bursluluk sınavına 5. Sınıftan 11. Sınıfa kadar tüm öğrenciler katılabilir. Sınavdan yüksek not alıp, bursluluk almayı hak kazanan öğrenciler eğitim hayatları boyunca devletten belli miktarlarda ödeme almayı hak kazanır. Hal böyle olunca pek çok kişinin merak ettiği bursluluk sınavı nedir? Sorusu ortaya çıkmaktadır. Daha önceki ismi ile parasız yatılılık ve bursluluk sınavı, öğrencilere her ay belli miktarlarda maaş vermektedir. Pandemi sürecinde ise tüm tedbirler sınav için tedbirler şimdiden alınmaya başlamıştır.

2021 yılında 5. – 6. – 7. – 8. Ve 9.- 10.  – 11. Sınıflar için yapılacak olan bursluluk sınavı 08.02. 2021 yılında başvuruları başlamıştır. Sınav için başvuru yapacak öğrencilerin velileri ile birlikte okumakta oldukları okulların idarelerine giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bursluluk Sınavı Başvurusu

Bursluluk Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bursluluk sınavına girmek isteyen öğrenciler için esas merak edilen konuların başında bursluluk sınavı başvuruları ne nasıl yapılır? Sorusu gelmektedir. Bursluluk sınavına başvuru yapacak olan kişiler, meb.gov.tr adresine giriş yaparak başvuruda bulunabilirler. Ayrıca e- okul web sitesi üzerinden de başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Geçen yıl yapılan İOKBS için öğrenciler sadece birinci döneme ait konulardan sorumluydu ama bu yıl yapılacak olan  bursluluk sınavından öğrenciler tüm müfredattan sorumlu tutulacaktır. Bu nedenle ailelerin çocukları için iyi bir çalışma planı hazırlaması ve bu yönde çalışma planına uyum sağlaması tavsiye edilir.

Bursluluk Sınavı Başvuru Tarihleri

Sınav girmek isteyen öğrenciler 8 şubat ve 26 şubat tarihleri arasında gerekli şartları taşıdıkları takdirde başvurularını bu tarihler içinde yapmaları gerekmektedir. Bu tarihler içinde ister öğrencinin öğrenim gördüğü okul idaresinden isteseniz de yukarıda verdiğimiz web siteleri üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bursluluk Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

İOKBS sınavına girecek öğrenciler bazı şartları taşıyor olması gerekir. Verilen şartları taşıyan tüm öğrenciler sınav için başvurularını gerçekleştirebilir. Bursluluk sınavı başvuru şartları ise;

  • Öğrencilerde aranan ilk şart Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.
  • Mevzuatta belirtilen şartların hepsini taşıması gerekir.
  • 6. 7. Sınıfta okuyor olmak ayrıca 9. 10. Ve 11. Sınıf öğrencisi olmak,
  • Öğrencilerin her hangi bir şekilde cezai yaptırıma tabi tutulmamış olması,
  • Ailenin gelir durumu istenilen şartları taşıyor olması gerekir.

Bursluluk Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Bursluluk sınavına başvuru yapan öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de sınav tarihidir. 2020- 2021 eğitim ve öğretim yılı içinde yapılacak olan bursluluk sınavının tarihi 25 Nisan 2021 yılındadır. Sınav tek oturum şeklinde yapılacak olup saat 10: 00’da başlayacaktır. Öğrencilerin bir gün öncesinden sınava girecekleri okulu ziyaret etmesi ve sınav saatinde okulda bulunmaları en önemli konuların başında gelir.

Bursluluk sınavında sorular 4 seçenekli olacaktır. Ayrıca öğrenciler için 100 soru verilecek olup, sınav süresi 120 dakika olarak belirlenmiştir.

Bursluluk Sınavına Nasıl Hazırlanılması Gerekiyor?

Eğer bursluluk sınavına katılmayı planlıyorsanız, bunun için ilk olarak ders kitaplarında anlatılan konuşları en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz gerekir. Bursluluk sınavı başvurusu yapan öğrenciler, tüm müfredattan sorumlu tutulacağı için tüm konuları dikkatli bir şekilde dinlemeleri ve sürekli ders tekrarları yapmaları gerekiyor. Yaşadığımız pandemi sürecinde öğrenciler örgün eğitimden uzak kaldığı için canlı dersler verilmektedir. Dolayısı ile öğrencilerin hiçbir canlı dersi kaçırmaması diğer önemli konulardan biridir. Eğer diğer yıllara ait sınav soruları çözülecek olursa, öğrenciler girecekleri sıvan hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilir.

Bilgisayarın öğrencilere yol açtığı sağlık sorunları yazımıza da bakabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.