Bebeklerde ve Çocuklarda Demir Eksikliği

Demir eksikliği süt çocuklarında motor ve mental gelişimini önemli oranlarda yavaşlatır ve çocukların entelektüel gelişimlerinin bozulmasına sebebiyet verir. Demir, sinir sisteminin gelişebilmesi açısından çok önem arz eder.

Demir eksikliği bulunan çocuklarda beyin gelişiminin olumsuz yönde etki aldığı görülmektedir. Süt çocuğunun demir ihtiyacı, doğru beslenme şeklinde sağlanmazsa eğer hızlı bir şekilde “Demir Eksikliği Anemisi” gelişmektedir.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre Türkiye’de bulunan 5 yaş altı her 2 çocuktan birisinde demir eksikliği sıkça gözükmektedir.

Ayrıca genel tabloya baktığımız zaman son derece sık görülebilen yaş grubu 36 ay ile 6 yaş arası olan çocuk yaştakilerdir.

 

Bebeklerin 6’ncı ay itibari ile çok daha uzun vakitler tek başlarına anne sütü ile beslenmeleri, sadece inek sütü veya pirinç unu maması alıyor olmaları gibi yanlış beslenilme alışkanlıkları “Demir Eksikliği Anemisi’ni daha çabuk getirir.

 

 

0-3 Yaş Arasında Demir Eksikliği, Beslenmeye Dikkat

Özellikle de belirtmek gerekirse büyümenin çok hızlı yaşandığı 0-3 yaş arası bebeklik ve çocukluk zamanlarında bebek beslenmesi çocuğun fiziksel ve zihinsel anlamda gelişimleri açısından son derece önem arz etmektedir.

Beyin gelişimi dolayısı ilke bilişsel gelişim beraberinde beslenme ile yakından alaka göstermektedir ayrıca beyin de demir eksikliğine karşı oldukça hassasiyet taşıyan bir organdır.

İlk 6 ay bebeklere verilebilecek olan yine en değerli besinin sadece anne sütü olduğu bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Anneden depolanan demir yine bebeklere 6 ay yeterlidir.

1 Yaşından Önce İnek Sütü Demir Eksikliği Yapıyor

Bir yaşından önce inek sütleri, demir eksikliğine sebebiyet vermektedir. İnek sütü demir olarak oldukça azdır, bebeğin demir ihtiyacını yeterli oranlarda karşılamamaktadır.

Yapılan birçok araştırmaya göre inek sütü ile beslenmekte olan bebeklerde günlük süt ihtiyacı olan önemli mineraller oldukça eksik kalmaktadır ve büyüme, gelişme açısından oldukça önemli oranda geriliğe sebebiyet vermektedir.

 

Ülkemizde inek sütü, kolaylık olarak hem sıvı hem de ek gıdalar ile karıştırılarak sık tercih edilmekte olan gıda sütüdür. Oysa ilk 1 sene inek sütü bebeklerin demir ihtiyaçlarını karşılamaz.

Süt çocuklarında önemli demir eksikliği sebepleri, takip edilemeyen erken doğumlar, inek sütünün takviye edilmesi gibi unsurlardır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Öğretmenim. Boş zamanlarımda öğretmen arkadaşlarla bilgi paylaşımı yapmak için bu sitede yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Bu yazıya yorum yazın.

    Unutmayın, düşünceleriniz başkalarına yararlı olabilir.